28.000 Yıl Çalışacak Radyoaktif Elmas Pil

İki yıl içinde bir girişim, elmas nükleer enerjili pilini satın alabileceğinizi söylüyor. Daha da soğuk: Pil 28.000 yıla kadar dayanır .

28.000 Yıl Çalışacak Radyoaktif Elmas Pil

Biliyoruz - kulağa çılgınca geliyor. Potansiyel oyun değiştirici , araştırma bilim insanı kurucularının cihazlara "ömür boyu ve çevreci" verebileceğini söylediği "yüksek güçlü elmas tabanlı alfa, beta ve nötron voltaik pil" olan Nano Elmas Pil anlamına gelen ABD girişimi NDB'den geliyor. enerji."

NDB'nin cesur iddiası gerçekten gerçek olabilir mi?

Nano elmas pilini oluşturmak için NDB, nükleer atıklardan radyoaktif izotopları panelli nano elmas katmanlarıyla birleştiriyor. Elmaslar, başlangıçta nadir görülen bir şeydir, ancak son derece iyi ısı iletkenlikleri, onları cihaz yapımı alanında daha da sıra dışı hale getirir. Mikro boyutlu tek kristal elmaslar, ısıyı radyoaktif izotop malzemelerinden o kadar hızlı uzaklaştırır ki, işlem elektrik üretir.

Bu içerik, {embed-name} sayfasından içe aktarıldı. Aynı içeriği başka bir biçimde bulabilir veya web sitelerinde daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Bilim adamları, grafit soğutmalı bir nükleer reaktörden atık grafiti kullanarak bilinen ilk elmas nükleer voltaik (DNV) pil konseptini sundular . Radyoaktif olarak kirlenmiş grafit binlerce yıl dayanabilir ve ısı ileten elmaslar bu enerjiyi her zaman elektriğe çeker. NDB'nin konsepti aynıdır, ancak daha yüksek toplam enerji miktarına eşit elmas ve radyoaktif atık panellerin katmanları ve katmanları ile.

pilin gücü
NDB

Muhtemelen yakalamanın ne olduğunu merak ediyorsunuz. Elmas pil nükleer atık kullanıyor, binlerce yıl dayanıyor ve sadece mümkün olan en küçük elmas katmanlarını içeriyor mu? Hepsi harika görünüyor. Ancak gerçek daha karmaşıktır. Her pil hücresi yalnızca çok az miktarda enerji üretir, bu nedenle normal ve daha büyük cihazlara güç sağlamak için hücrelerin çok sayıda birleştirilmesi gerekir.

Lojistik ile ilgili bazı basit sorular da var. Radyoaktif atıklardan yapılan bir pil, insan kullanımı için nasıl güvenli olabilir? Nükleer atıkları “bertaraf etmenin” bu kadar karmaşık ve pahalı olmasının bir nedeni var . Nano elmasları üretmek de maliyetlidir çünkü elmaslar sadece pahalıdır. Bu, herhangi bir üretim gerçekleşmeden önce.

NDB , kurumsal sitesinde şu soruları ele alır :

"Kaynakla birlikte DNV yığınları, termal olarak en iletken malzeme olduğu bilinen aynı zamanda cihaz içindeki radyasyonu tutma kabiliyetine sahip olan ve en sert malzeme olan bir poli-kristal elmas tabakası ile kaplanmıştır [12] paslanmaz çelikten daha sert. Bu, ürünümüzü son derece sağlam ve kurcalamaya karşı korumalı hale getiriyor. "

Günümüz ve gelecek, küçük, neredeyse yok edilemez bir pil hücresi için uygulamalarla doludur. Tek bir pille tek bir saate sahip olabilir ve onu nesiller boyu hiçbir değişiklik olmadan devredebilirsiniz. On yıllarca bakım gerektirmeksizin dayanmak üzere tasarlanan nükleer mikro reaktörler bile pil hücrelerine dönüştürülür.

Elmas piller, uydular gibi belirli uzay araçlarına da güç sağlayabilir. 28.000 yıllık iddialar, bunun gibi düşük güçlü uzay uygulamalarına dayanıyor; mesela, Voyager benzeri bir uzay aracı, son derece uzun bir süre boyunca çok az miktarda enerji ile çalışabilir.

Ve eğer bu pil hücrelerinden yeteri kadar bir araya getirilirse, örneğin insan uzay aracı veya elektrikli arabalar için itme kuvveti sağlarken, küçük LED ekranlarımızı yanık tutarak normal güçlere hala güç verebilirler .

NDB, 2012'den beri bataryası üzerinde çalıştıktan sonra, 2023'te nihayet çalışan bir ürüne sahip olacağını söylüyor. Dünya bekliyor olacak.

What's Your Reaction?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0