Facebook veri ihlali: Mark Zuckerberg Signal kullanıyor; telefon numarası sızdırıldı

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg'in telefon numarası, 533 milyon Facebook kullanıcısının sızdırılan verileri arasında yer aldı

Facebook veri ihlali: Mark Zuckerberg Signal kullanıyor; telefon numarası sızdırıldı

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg'in telefon numarası, 533 milyon Facebook kullanıcısının sızdırılan verilerinde bulundu. Şimdiye kadarki en büyük veri sızıntısı olarak görülebilecek bir raporda, Zuckerberg'in adı, doğum tarihi, yeri, evlilik detayları ve Facebook kullanıcı kimliği gibi diğer ayrıntıları da ele geçirilen verilerde ortaya çıktı.

Sızıntıda Zuckerberg'in Signal uygulamasını kullandığı ortaya çıktı. Bu konuda daha fazla bilgi veren bir güvenlik araştırmacısı, Facebook CEO'sunun Signal uygulamasını kullandığını doğrulayan sızdırılmış telefon numarasını yayınlayarak bunu açıkladı.

"Başka bir olayda Mark Zuckerberg, uçtan uca şifrelemeye sahip olan ve @facebook'a ait olmayan bir sohbet uygulaması kullanarak kendi mahremiyetine de saygı duyuyor. Bu, son Facebook sızıntısından hesabıyla ilişkili numara. , "Güvenlik uzmanı Dave Walker, Twitter'da Zuckerberg'in sızdırılan telefon numarasının" Mark Zuckerberg Signal'de "yazan bir ekran görüntüsüyle birlikte yayınladı.

{blurb}

Walker başka bir tweet'te "533M insanlarının Facebook sızıntısı ile ilgili olarak, ironi Mark Zuckerberg'in de maalesef sızıntıya dahil edilmiş olmasıdır," diye yazdı.

{blurb}

Vahiy, Facebook'un sahip olduğu WhatsApp'ın yeni gizlilik politikasından memnun olmayan birkaç kullanıcının Signal gibi görünürde daha güvenli alternatiflere geçtiği bir zamanda geldi.

WhatsApp'ın tartışmalı yeni hizmet şartları Mayıs 2021'den itibaren yürürlüğe girecek. Güncellenen gizlilik politikası, Facebook'un kullanıcıların iş hesaplarıyla sohbetlerine nasıl erişebileceğini değiştiriyor.

Bu arada sosyal medya devinin diğer kurucu ortakları Dustin Moskovitz ve Chris Hughes da veri sızıntısından etkilenenler arasında yer aldı.

Başka bir güvenlik uzmanı olan Alon Gal'e göre, veriler geçen yıl her Facebook hesabına bağlı telefon numarasını açığa çıkaran bir güvenlik açığı nedeniyle sızdırılmıştı.

Ancak Facebook, 2019 yılında milyonlarca kullanıcının telefon numaralarının platformun sunucularından sıyrılmasına izin veren güvenlik açığının tespit edildiğini belirtti. Facebook, güvenlik açığının Ağustos 2019'da giderildiğini açıkladı, ancak Gal'e göre, kusurun düzeltilmesine rağmen, siber suçlulara ilgili bilgileri sağlayabilir.

Etkilenen 533 milyon Facebook kullanıcısının 32 milyonu ABD'ye, 11 milyonu İngiltere'ye ve altı milyonu Hindistan'a aitti. Bir Bloomberg raporuna göre, çalınan telefon numaralarının veri tabanı bir bilgisayar korsanları forumunda yayınlandı ve basitçe temel bilgisayar becerilerine sahip herhangi birine aktarılabilirdi.

What's Your Reaction?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0